• Wpływ niżu demograficznego na Politechnikę Poznańską
Wpływ niżu demograficznego na Politechnikę Poznańską

Wpływ niżu demograficznego na Politechnikę Poznańską

Politechnika Poznańska od lat kształci szeroką grupę studentów zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Nigdy chętnych na edukację w tej placówce nie brakowało, wręcz przeciwnie na jedno miejsce zawsze przypadało kilka osób.

Z roku na rok w wyniku niżu demograficznego, który jest coraz bardziej odczuwalny, niestety ilość studentów spada. Narzekają na taki stan wszystkie uczelnie wyższe, które teraz muszą się promować, by przyciągnąć do siebie jak największą ilość absolwentów szkół średnich.

Politechnika Poznańska również tego typu działania prowadzi, chcąc wyjść, naprzeciw oczekiwaniom tworząc ofertę dydaktyczną. W tej uczelni wśród studentów zdecydowanie dominuje płeć męska. Jest to jednak często spotykane, że panowie przeważają na uczelniach typowo technicznych.

Kobiety zdecydowanie bardziej preferują kierunki humanistyczne, których na politechnikach nie ma. Jednakże warto wziąć pod uwagę fakt, że obecnie na rynku brakuje specjalistów, którzy ukończyli kierunki techniczne. Dla takich osób jest najwięcej miejsc pracy, a i zarobki są dosyć wysokie.

Dlatego też wybierając zarówno uczelnię, jak i kierunek, powinniśmy wcześniej wszystko dokładnie przemyśleć. W celu ukończenia politechniki należy napisać pracę dyplomową, taką, jakiej wymaga kończony przez nas stopień edukacji. Jest to najpopularniejsza w Polsce forma ukończenia studiów. Prace dyplomowe nie są najprostsze w wykonaniu zwłaszcza na takich technicznych uczelniach.

Politechnika Poznańska – jakie są po niej perspektywy?

Perspektywy zawodowe zależą od kierunku, jaki się ukończy. Obecnie bardzo duże zapotrzebowanie jest na informatyków oraz rozmaitych inżynierów. Zapotrzebowanie na tych profesjonalistów jest duże nie tylko w Polsce, ale również i w całej Europie. Ci fachowcy mogą wręcz przebierać w ofertach pracy. Na polskim rynku pracy, widać, że niż demograficzny uderza w cały rynek pracy. Pracodawcy są obecnie zmuszeni do ściągania pracowników z Ukrainy oraz z innych krajów.

Pojawiają się plotki, iż część pracodawców chce ściągnąć do Polski pracowników z Indii, Chin, czy Bangladeszu. Obecnie na rynku pracy najbardziej poszukiwani są przedstawiciele handlowi, informatycy oraz wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Ogólnie ukończenie studiów, nie musi być końcem edukacji. Wręcz przeciwnie. Obecnie o wiele łatwiej się przekwalifikować i nabyć nowe kwalifikacje.

Dodaj komentarz