• Wpływ niżu demograficznego na Politechnikę Poznańską.
Pisanie prac doktorskich z ekonomii – konkretne porady i przykłady

Pisanie prac doktorskich z ekonomii – konkretne porady i przykłady

Pisanie prac doktorskich z ekonomii jest dla wielu studentów olbrzymim wyzwaniem. Nic w tym dziwnego, bo z założenia doktoraty powinny stanowić wartościowy wkład w rozwój światowej nauki. W poniższym opracowaniu przedstawimy konkretne przykłady tematów takich prac. Być może problematyka któregoś z nich zainteresuje Ciebie. Jak wiadomo, dobrze zdefiniowana temat to rzecz bardzo ważna, jeśli nie kluczowa w działalności naukowej.

Na pewno bardzo ciekawym temat na pracę dyplomową z ekonomii brzmi “dlaczego koncepcja przedsiębiorczego państwa nie sprawdza się w praktyce”. Wielu ekonomistów ostatnimi czasy pisze, że to właśnie państwo powinno być inicjatorem innowacji technologicznych. Pisze o tym szczególnie Marianna Mazzucato w swojej słynnej książce “przedsiębiorcze państwo”. W swoim doktoracie możesz sprawdzić, jak interwencjonalizm Państwa w gospodarkę sprawdza się w praktyce i jakie są tego efekty.

Kolejnym tematem, który jest naprawdę ciekawy, to “polityka gospodarcza państw teokratycznych”. Doktorat ten powinien pokazywać, jak wygląda rozwój gospodarczy (lub jego brak) w krajach, w których rządzi kler. Klasycznym przypadkiem takiego kraju jest Iran (dawna Persja). Temat ten jest z pewnością ciekawy i nietypowy.

Następny bardzo ciekawy temat to “dlaczego megatrendy, które zmienią globalną gospodarkę”. W tym doktoracie trzeba uzasadnić, dlaczego takie trendy jak robotyzacja, cyfryzacja czy też wyczerpywanie się surowców zmienią światową gospodarkę. Można tutaj też opisać trend life long learning, który będzie również wpływała na polską gospodarkę.

“Kapitały, które będą decydowały o kształcie współczesnej ekonomii” to również bardzo ciekawy temat na pracę doktorską . Tego typu doktorat na pewno odnosiłby się do książki “Kapitał XXI wieku” Thomasa Piketty. Doktorat ten może stanowić polemikę z tezami zawartymi w tej książce. Można w takim doktoracie zbadać, czy kapitały przedstawione w tejże książce będą decydować o kształcie globalnej ekonomii, czy też nie. Oczywiście bardziej twórcze byłoby przedstawienie własnych propozycji kapitałów, które będą decydowały o pomyślności danej gospodarki. Tego praca doktorska jest bardzo na czasie, ponieważ o kapitałach XXI wieku bardzo często mówią politycy (w tym również polscy).

Pisanie prac doktorskich z ekonomii – finalne konkluzje.

Pisanie prac doktorskich z ekonomii jest z pewnością dla studentów sporym balastem. Podczas tworzenia takich prac adepci ekonomii muszą łączyć często swoją działalność naukową z życiem zawodowym. Z drugiej strony, doktorat to na pewno źródło prestiżu. Poza tym jest to poważny krok w stronę kariery naukowej.

Ciekawych tematów na doktorat z ekonomii jest na pewno jeszcze więcej. Ekonomia jest fascynującą dziedziną, w której intrygujących zagadnień nigdy nie brakuje. Warto tutaj wspomnieć, chociażby o kryptowalutach które już dzisiaj wpływają na gospodarczy krajobraz całego świata.

Dodaj komentarz